Holandské zakrslé kozičky v přímém přenosu

Opakované poruchy - v technickém řešení
 
 
 
Vážení přátelé,
 
na tomto místě  si můžete kliknout na webkamery umístěné v kozíně, porodně, odchovně a před chlévem. V současné době můžete sledovat 13 dospělých koziček, jednoho plemeníka Edíka a devět kůzlátek. Mnozí budete překvapeni, že např. kozičky nespí celou noc, jak by asi každý předpokládal. Mají vynikající zrak, tak jim nečiní obtíže v noci courat po chlévech a budit ostatní spáče. Brzy se také naučíte rozeznávat postavení jednotlivých koziček ve stádu, nebo jak se k sobě chovají. Např. vůdčí koza proti ostatnímí kozám či plemenný kozel proti všem. Ono třeba chování koziček a zejména kozla u koryta v době krmení je kapitolou samo o sobě :-).

Krmení probíhá kolem většinou mezi 15.00 až 16.30hod., kdy je možné vidět všechny kozenky a kůzlata včetně výstavního kozla Edíka pohromadě.
 
Jedná se o kamerový přenos on line 24 hodin denně. Věřím, že i touto formou je možné lépe poznávat povahové vlastnosti koziček, jejich individualit a koneckonců i pozorovat malá prťata, která vždy přinesou oživení do života na farmě a jejich skotačení je balzámem na nervy.
 

Přenos z pevného počítače lze uskutečnit v prohlížeči Internet Explorer. Při vstupu na stránku s kamerami se může objevit tento popis - "Tento web chce nainstalovat doplněk CSST INTRNATIONAL od vydavatele China Security Wisdoom City Technology Co., LTD. Objeví se při dolním okraji prohlížeče. Po kliknutí na řádek Vám vyskočí okno o doplňku a Vy dáte pouze "ano", nebo "instalovat".

Postup pro sledování z pevného zařízení:

1) Po kliknutí na číselnou řadu 213.168.177.168 se objeví modrá tabulka USER LOGIN a do okénka User Nahme vepište guest. Okénko Password přeskočte a klikněte na Login.

2) Naskočí tabulka Bit Rate Type a zde jenom klikněte na OK a kamery běží.

Postup pro sledování z chytrých telefonů a tabletů:

1) stáhnout aplikaci https://www.evolveo.eu/ftp/monitoring_system/Detective-S4CIH7/Mobile%20Monitor/ nebo z google play/app store "vMEyev"

2) stisknout address patern
3) nastavit údaje
Device address 213.168.177.168
Port 34599
User Guest
Channel Num 1-4 (pro každou kameru nastavit zvlášť)
každý kanál je jedna kamera.
4) Hotovo a přepínáním mezi klávesnicemi 1až 4 brouzdáte pochlévech.
 
Přeji Vám příjemné pokoukání.
 
 
 
 
klikněte na tuto číselnou řadu  213.168.177.168/
 
       
 
                                       
Chov kozy zakrslé holandského typu

 

Chov kozy zakrslé holandského typu,  běžně mezi chovateli a laiky nazývané původním zažitým  pojmoslovým holandská zakrslá koza, nazývané též holandská minikozička, zakrslá koza, ap., zažívá v posledních letech nebývalého rozmachu. A to zcela zaslouženě. Ještě před několika desítkami let byly chovány pouze v zoologických zahradách spolu s kozami kamerunskými, které, zejména pro pamětníky, byly hlavním představitelem  zakrslé kozy. Většinou bývaly u slonů, aby byl kontrast co největší. Díky nadšencům a postupným dovozem chovného materálu se podařilo i u nás rozšiřovat chovnou základnu a chov těchto milých zvířat se dostal do i hobby chovů pro svoje vynikající užitné a povahové vlastnosti.

 

 

 

Povahové rysy této kozy jsou mimořádně příznivé. Je to velice přítulné zvíře s milou povahou, které někteří chovatelé přirovnávají ke psovi. Jako pejsek Vás bude doprovázet a sledovat každý Váš pohyb, motat se mezi nohama, domáhat se pohlazení, pamlsku nebo rovnou chování v náruči. Nedostává-li se jí pozornosti, netrkne, ale opatrným tlakem čela hlavy a rohů na nohy Vás upozorní, že ji zanedbáváte. Je to velice kontaktní zvíře, které nechce být samo. To ji však nebrání v tom, aby využila každé příležitosti najít škvíru v pletivu či jinak jej "zdolat", neboť co naplat - tráva u souseda je vždycky zelenější a jablíčka chutnější než ta uvnitř ohrady. 

 

 

Kozel ani kozičky chovatele nebo děti nikdy netrkají, pouze mezi sebou ve stádu si ujasňují svoji vůdčí či submisivní pozici. Jsou vhodným společníkem pro děti, které se kontaktem s kozenkou současně učí péči o zvířectvo.

 

 

Nároky na chov nejsou nijak vysoké. Základem je vždy  od jara do podzimu pastva nebo seno v zimním období /případně seno založené celoročně/, čistá voda, minerální líz, trochu jádra a samozřejmě pamlsky - jablko, zelenina, ovesné vločky či tvrdé, nejlépe bílé pečivo. Nezbytností pro chov je dostačující malý prkenný přístřešek, který  chrání před deštěm či silným větrem. Kozičky snáší zimy v našem mírném klimatickém pásmu  velmi dobře. Chladno a sucho jim nevadí, na zimu se zásobí tukem a obrostou delší srstí s hustou podsadou. V tomto období až do jarních měsíců rozhodně neplatí přísloví  " Ta je hubená  jako koza". Pozor však na vysokou vlhkost a průvan ve chlévě !! S výjimkou třeskutých mrazů se nebojte větrat chlév v zimě i přes den.

 

  

 

 

Několik obecných poznámek

 

Nejprve si je třeba dobře rozvážit, zda můžete  podmínky pro chov kůzlete vytvořit. Není vhodné, i když bude ve společnosti jiných zvířat, aby bylo celý den samo. Potom svým urputným mečením může vážně narušit sousedské vztahy :-((  Jeden příklad za všechny: paní si pořídila kozičku ke koni, ta se však (paní) před jejím prosebným mečením o kontakt či pamlsek zavírala v domě. Příběh má happyend - nakonec jsme kozičku zakoupili do našeho chovu od původních majitelů, kterým byla vrácena a dělá nám velkou radost. Dodnes je největším mazlem ze všech. Nezapomeňte také, že jde o druh poměrně dlouhověký, kozy se dožívají i 10ti až 14ti let.

 

 

 

 

Pokud se rozhodnete že ano, doporučujeme navštívit chovatele, od kterého budete kozičku kupovat a podívat se na rodiče, zda splňuje standard a Vaše představy. Jednak z kvalitních chovů "pravých " holandských koziček je pořicovací cena přeci jenom vyšší a za druhé si můžete udělat i obrázek v jakém prostředí kozičky vyrůstají a zda se rodiče přibližují vaší představě. O nešvarech při chovu holandské zakrslé kozy, na které je potřeba si dávat pozor, pojednáváme v kapitole   O nás, podkapitole Holandská zakrslá koza.

 

 

Standard holandské zakrslé kozy si každý začínající chovatel může najít na mnoha internetových stránkách. Do začátku by mohl vystačit s následující "berličkou".

Kozy působí jemnou stavbou  těla na rozdíl od kozy kamerunské, hlava je drobná a ušlechtilá. Oči jsou živé, jiskrné a růžky jemné,  vytáčivé vně s úzkými konci. Výška nad lopatkami, tzv. výška v kohoutku, je u koziček v průměru  50cm, u kozlíků cca 55cm. Přesto v rámci standardu se můžete setkat s kozičkou od 45 cm až do 60 cm u kozlíka a vše je v pořádku. Poměr hrudníku a délky nožiček z celkové výšky v kohoutku je zhruba 1 : 1. Příliš krátké nohy nejsou znaky zakrslosti. Zakrslého vzrůstu tohoto plemena nebylo dosaženo tím, že se šlechtěním koziček jednoduše zkrátily nohy. Holandská zakrslá koza je vyváženou, příjemně působící zmenšeninou kozy, jakou ji máme všichni v povědomí. Srst s výjimkou zimních měsíců, musí být krátká, přilehlá a nádherně lesklá. Občasným kartáčováním, které kozičky přímo milují, dosáhnete ještě výraznějšího efektu.

 

 

To vše platí pro dospělé jedince, které byste rozhodně měli vidět před koupí kůzlete. Všechna prťata jsou nádherná, ale mnoho vám nenapoví jak budou vypadat za rok v ukončeném vývinu. Rovněž podmínky chovu u prodávajícího a celkový dojem ze zvířat Vám pomůžou při rozhodování. Na druhou stranu ale i mne zajímá do jakých podmínek bude kůzle přemístěno a ne vždy, ač ojediněle, kůzle prodáme prvnímu zájemci.

 

 

 

 

Drobná rada do začátků: kupujete-li  kůzle přes inzerát, věnujte mu zvýšenou pozornost. Velmi často se objevují u nabízených  kůzlátek popisky jako - zmasilé kůzle, kůzle má kratičké nožičky, ap. Zmasilé kůzle je špatně, kůzlátko má být ve správné kondici, čilé a hravé. To však neznamená, že musí být zkrmeno,  jako kdyby šlo na porážku. A o krátkých nohách u koz jsme si to vysvětlili ve výše uvedeném odstavci. Krátké nožičky = téměř s jistotou genetická výbava kamerunské kozy. V TOP 5 určitě vede popiska - vedena kniha užitkovosti. U koziček, které se buďto řádně pasou, nebo vám sežere růže. Na maso rozhodně nejsou a mléko, i kdyby to s vámi myslela nejlíp, tak vám prostě žádné nedá, neboť mléko produkuje pouze po porodu pro svá kůzlata. Kolem 3 měsíců od porodu zaprahne a v té době se odstaví kůzlata.

 

 

S ekonomickým přínosem příliš nepočítejte, koupí kůzlete  získáváte přítele do rodiny. Svojí troškou do mlýna ale kozy, i přes svoji drobnou postavu, rády přispějí.  Dají se využít jako "živá sekačka" nejen na zahradě, ale i na nepřístupných místech, kde spolehlivě zlikvidují veškeré náletové dřeviny. Bohužel zásadně nerozlišují mezi náletovou dřevinou a krásnou vzrostlou tůjí - chutná jim prostě všechno.

Kolemjdoucí se  rádi zastaví, prohodí pár slov a pokochají se jejich krásou a nezbedným vyváděním :-))).  A loudění koziček o pamlsek odolá jen málokdo.

 

 

Na farmě Dalovice lze také dohodnout s kupujícím bezplatné vykastrování kozlíků nevhodných k plemenitbě  anebo koupených do hobby chovů, čímž se výrazně sníží typický zápach a jejich přítulná povaha se ještě více rozvine. Kozlíci totiž projevují vyšší inteligenci a navíc máte jistotu, že si vás kozlík neoznačkuje, což není ta nejlepší zkušenost... Mohu osobmě potvrdit :-(((

 

 

Pro majitele dalovických kůzlátek nabízíme po vzájemné dohodě při mimořádně chladných zimách ustájení, vlídné zacházení a veterinární péči .

 

 

 Stavět větší kozín rozhodně nebudu...

 

... a tráva se holt doseje až na jaře :-)))

 

 

 

 

!!! Náš tip !!!

 

Proč utrácet za kompostéry a namáhat se při hnojení ? Spojte příjemné s užitečným. Holandské kozičky spolehlivě zlikvidují všechny rostlinné odpady z Vaší zahrady a ještě navíc zajistí  nejen rovnoměrné,   ale  i  pravidelné hnojení  na celé ploše  pozemku :-)))  

A Vy můžete jenom sedět a koukat...